Dbam o swoje bezpieczeństwo” – spotkanie edukacyjne z drugoklasistami

Policjanci z z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu cyklicznie uczestniczą w spotkaniach z najmłodszymi mieszkańcami miasta, podczas których rozmawiają o bezpieczeństwie. Tym razem profilaktyczne prelekcje odbyły się w klasach drugich Szkoły Podstawowej nr 6.
Tematem wiodącym były zagrożenia w kontaktach z obcymi, jednak nie zabrakło wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w cyberprzestzeni oraz w ruchu drogowym.

Spotkania policjantów z uczniami w szkołach to doskonała okazja do przekazywania cennych informacji z zakresu bezpieczeństwa, zarówno na w ruchu drogowym, jak i w życiu codziennym. „Dbam o swoje bezpieczeństwo” – pod takim hasłem odbyło się spotkanie policjantki z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu z uczniami klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 6.

Głównym celem spotkania było utrwalenie wiedzy w zakresie reagowania na kontakt z osobą obcą. Policjantka zwróciła szczególną uwagę na dziecięcą ufność w stosunku do osób obcych. Wyjaśniła jak powinno wyglądać prawidłowe zachowanie się dzieci w stosunku do osoby, która na przykład zaproponowałaby podwiezienie do domu, szkoły, poczęstowałaby cukierkami, pokazywałaby cudowne zwierzątka i zachęcała do oglądnięcia pozostałych w domu, a także bezpośrednio ciągnęłaby siłą za rękę lub plecak. Przestrzegała również przed przyjmowaniem od obcych słodyczy czy prezentów. Mówiła o zasadzie ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami nieznajomymi. Funkcjonariuszka przekazała uczniom cenne wskazówki, jak bezpiecznie i właściwie należy zachowywać się, aby uchronić siebie przed doznaniem krzywdy ze strony osoby nieznajomej. Dla utrwalenia wiedzy teoretycznej prelegentka przedstawiła kilka sytuacji praktycznych zagrażających dzieciom, w których mogą się znaleźć w kontakcie z osobą obcą.

Przedstawicielka Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zwróciła ponadto uwagę, że nie należy przekazywać osobom poznanym za pośrednictwem Internetu swoich danych, informacji na temat sytuacji materialnej rodziny, miejsc pracy rodziców czy informacji na temat planowanych dłuższych wyjazdów. Tłumaczyła, że wszystkie te informacje mogą zostać wykorzystane do popełnienia przestępstwa. Przypomniała, że nikt w sieci nie jest anonimowy i powinien się z tym liczyć logując się na różnego rodzaju portalach i wykorzystując sieć do obrażania innych.

Kolejnym tematem prelekcji były zagadnienia dotyczące bezpiecznego poruszania się po ruchliwych ulicach podczas drogi do szkoły oraz po lekcjach do domu. Policjantka przypomniała uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na m.in. bezpieczne przechodzenie przez jezdnię, poruszanie się po jezdni w przypadku braku chodnika lub pobocza oraz konieczność noszenia elementów odblaskowych.

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, z zainteresowaniem słuchali o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać w szkole i poza nią. Chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami oraz zadawali pytania, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi. Po spotkaniu policjantka wręczyła uczniom zawieszki odblaskowe.

asp. szt. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu