Firma Astaldi nie podpisze umowy na budowę tunelu

Firma Astaldi poinformowała, że nie podpisze umowy na zaprojektowanie i budowę tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu. Umowa miała być podpisana w wyznaczonym przez Miasto terminie 3 sierpnia.
Kilkanaście godzin przed wyznaczonym terminem Włosi podjęli ostateczną decyzję o rezygnacji z kontraktu. W komunikacie na tę okoliczność włoska spółka informuje:
„Astaldi odstępuje od podpisania umowy na projekt: „Usprawnienie połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu – budowa tunelu pod Świną” z powodu:
Upływu prawie dwóch lat od przedstawienia oferty do rozpoczęcia robót
Braku rzeczywistej waloryzacji kosztów robót w Polsce, które tylko w ostatnim czasie wzrosły o 30 proc.
Dużego ryzyka wydłużania się procedur rozliczania robót dodatkowych
Braków w dostępie do zasobów materiałowych i osobowych na polskim rynku”
Dotychczas Astaldi zapewniało, że chce podpisać umowę, a jedynie prosiło o prolongaty terminów. W pismach z dni 3 lipca i 19 lipca br. włoski koncern zapewniał, że negocjuje z bankami Gwarancję Należytego Wykonania (kwota stanowi 10 proc. wartości kontraktu).
W związku z wycofaniem się zwycięzcy przetargu na tym etapie, wadium jakie konsorcjum wpłaciło przystępując do procedury w wysokości 10 mln zł. przechodzi na rzecz inwestora – czyli Miasta Świnoujście.
W najbliższych dniach Miasto zaprosi do podpisania umowy konsorcjum firm Porr S.A. (lider) wraz z Porr Bau GmbH, Gülermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhut i Energopolem Szczecin, które złożyło drugą najkorzystniejszą ofertę na kwotę: 793 186 390,32 zł.

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz