Flaga Unii Europejskiej powróci na maszt przed budynkiem Kapitanatu Portu w Świnoujściu

Nie każdy wie, że Arsene Heitz, który zaprojektował flagę Unii Europejskiej, wzorował się na dwunastu gwiazdach z Cudownego Medalika, znanego z objawień Matki Bożej św. Katarzynie Labouré w Paryżu (1830 r.), i umieszczenie ich na tle koloru maryjnego. Europejska flaga jest więc w zamyśle jej twórcy sztandarem Maryi, do której Kościół odnosi słowa biblijnej Księgi Apokalipsy św. Jana: „Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu” (Ap 12, 1). W dodatku jednogłośne zatwierdzenie flagi przez Komitet Ministrów Rady Europy dokonało się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia 1955 r.
Również w Polsce jest wiele organizacji użytku publicznego, które manifestują swą przynależność do Unii Europejskiej. Również w Świnoujściu są takie miejsca. Jednym z nich jest Kapitanat Portu w Świnoujściu. Przed budynkiem Kapitanatu znajdują się trzy maszty, na których były zawieszone trzy flagi.

Ostatnie dwie flagi zostały usunięte z masztu w tym flaga Unii Europejskiej. Postanowiliśmy zapytać u źródła o przyczynę usunięcia flagi Unii Europejskiej.

– Przed budynkiem Kapitanatu Portu w Świnoujściu znajdują się trzy maszty, z czego dwa zostały poważnie uszkodzone przez bardzo silny wiatr, podczas ostatniego sztormu pod koniec października – pozrywane zostały linki, uszkodzone są wózki jezdne itp.
Wiatr był, nota bene, tak silny (prędkość nawet do 20 m/s), że uniemożliwił na kilka dni wejście gazowca „Al Oraiq” do terminalu LNG. Statek musiał oczekiwać na możliwość bezpiecznego wejścia do portu zewnętrznego przez trzy dni. Nie ma mowy o żadnym stałym i celowym usunięciu flag.
Po zamówieniu nowych części i naprawie masztów, flagi (UE oraz nasza urzędowa) zostaną ponownie zawieszone – informuje Ewa Wieczorek rzecznik Urzędu Morskiego w Szczecinie.

foto. ewysiarz / Rysiek