Szkoła podstawowa nr 4. Przy nowych drzewach zakopali kapsuły czasu.


Trzynaście drzew, dwa rodzaje klonów i wiśnię, posadzili wspólnie uczniowie „czwórki”, przedstawiciele Zdrojowa Invest & Hotels oraz pracownicy Urzędu Miasta Świnoujście. Wszystko pod okiem specjalistów z firmy ogrodniczej. Dla najmłodszych wspólne sadzenie drzew to świetna lekcja ekologii. Wszyscy obiecali, że będą o nie dbać.
Sadzenie drzew zbiegło się z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu. W końcu ETZT to nie tylko akcje związane z promowaniem środków transportu jak najmniej obciążających środowisko, ale także działania podnoszące świadomość na temat ekologii, komfortu życia w mieście, stanu powietrza oraz kluczowej roli drzew w ekosystemie. Część drzew kupiło Miasto, a część Zdrojowa Invest & Hotels.
– Szkoła podstawowa nr 4 to kolejna w naszym mieście, która przeszła metamorfozę. Zupełnie zmienił się teren wokół budynku. Podobnie, jak wcześniej w przypadku szkoły podstawowej nr 6, najpierw był czas na prace budowlane, a teraz na sadzenie zieleni – mówi Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. – Zasadzone drzewa są dość spore. Uczniowie nie będą więc musieli długo czekać na efekty swojej pracy. Wiosną drzewa powinny już ładnie się zazielenić.
– Zieleń jest bardzo ważna dla jakości czasu spędzanego przez naszych uczniów na świeżym powietrzu. Poza tym, sama akcja sadzenia drzew była ogromną frajdą dla naszych drugoklasistów, a przede wszystkim lekcją ekologii w praktyce – zaznaczyła Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi Agnieszka Adamczyk.
Dla upamiętnienia tego dnia, przy nowych drzewach uczniowie zakopali kapsuły czasu z listami do siebie, które odkopią, kiedy będą już absolwentami szkoły, a zasadzone drzewa o dużo bardziej rozłożyste.

– Jesteśmy świadomi wpływu naszych inwestycji na tkankę miejską oraz środowisko. Niemniej dokładamy wszelkich starań, aby zrekompensować naszą ingerencję w przestrzeń społeczności lokalnej. Do tej pory zasadziliśmy już ponad 400 drzew w samym Świnoujściu oraz 7 tysięcy sadzonek w pobliskich nadleśnictwach. Na opłaty za ingerencje w przyrodę, nasadzenia, porządkowanie terenów przeznaczamy duże kwoty. Warto dodać, że dbamy o wszystkie posadzone drzewa. W najbliższych planach mamy również uporządkowanie przestrzeni na jednym ze skwerów miejskich – podkreślił Dyrektor Projektu Zdrojowa Invest & Hotels. Michał Jelonek.
Dyrektor Michał Jelonek dodaje, że w najbliższym czasie Zdrojowa Inwest & Hotels posadzi również 250 sosem w dzielnicy nadmorskiej.
Tekst i fot BIK UM Świnoujście