Międzyzdroje – Budowa Oceanarium z zapleczem socjalno-gastronomicznym.

Nasza firma istnieje na rynku od 1999 roku, wykorzystując wieloletnie doświadczenie, pasje i entuzjazm udało się nam dotychczas stworzyć wystawy edukacyjne unikalne w skali kraju pod względem ilości i różnorodności prezentowanych gatunków ryb.


Firma organizowała wystawy w wielu miastach Polski m.in:

– Muzeum Przyrodnicze w Krakowie
– Ogród Botaniczny w Powsinie w Warszawie
– C.H. Blue City w Warszawie
– Muzeum Narodowe w Szczecinie
– C.H. Plaza w Kielcach
– Całoroczne wystawy w Kołobrzegu i Świnoujściu

Dotychczasowe doświadczenie zaowocowało budową prawdziwego Oceanarium, będącego generatorem ruchu turystycznego. Inwestycja zlokalizowana jest w Międzyzdrojach przy ul. Zdrojowej na działce 214, obręb 20, budynek ma dwie kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Nad jego projektem pracowali znani architekci z Krakowa m.in. Prof. Marek Błażucki.

Wizualnie będzie on nawiązywał do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku uważanego za perełkę architektury.

Oceanarium przyczyni się do powstania unikalnego w skali regionu i kraju obiektu. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych urządzeń możliwe będzie zobaczenie z bliska różnych gatunków m.in. rekinów, płaszczek, meduz czy ośmiornic. Atrakcją będzie przejście przez 16 metrowy półtunel, a okazy są sprowadzane z najdalszych zakątków świata. Zbiorniki są wykonywane przez firmę Oceanus, lidera w tej branżyna rynku Europejskim od 1993 roku. Ich realizacje można podziwiać m.in w:

– Zoo w Zurichu
– Zoo Warszawa- REKINARIUM
– Zoo Rostock
– Zoo Niregyhaza- Węgry
– Szwajcaria
– Hagenbeck Hamburg
– Lauf an der Pegnitz- Niemcy
– Aquarium Karlovac Chorwacja

Wykorzystane zostają najwyższej jakości płyty akrylowe ściągane na zamówienie ze Szwajcarii i najnowocześniejsza technologia filtracji, napowietrzania i oświetlenia zbiorników mająca po kilkadziesiąt tysięcy litrów wody morskiej jak i słodkowodnej. Obiekt skierowany będzie nie tylko do turystów, placówka będzie miała charakter edukacyjny. Na trzecim poziomie zostaje utworzone jedyne w Kraju Centrum Edukacyjne wspierające Międzynarodowy projekt ochrony rekinów „SHARK PROJECT”, którego ambasadorem jest Andy Kobb z Południowej Afryki. Znajdzie się tam wystawa modeli rekinów w skali 1:1 włącznie z największym rekinem świata tj. Rekinem Wielorybim. Oprawą dydaktyczną zajmuje się Pan Waldemar Osmałek- ambasador „Shark project” w Polsce. Jako jedyny polak brał on udział w wyprawie naukowej na Wyspę Kokosową gdzie realizował materiał filmowy dla francuskiej telewizji. W trakcie organizowanych co roku sympozjów będzie on dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z naszymi gośćmi. Mamy nadzieje że takie spotkania wpiszą się w coroczny kalendarz imprez kulturalnych naszego Miasta Ekspozycja będzie uświadamiała dlaczego powinniśmy chronić rekiny i jak waż rolę pełnią one dla Ekologi.
Na jego zaproszenie w dniu otwarcia Oceanarium pojawi się Doktor Uniwersytetu w Zurichu i jedyny na świecie zawodowy specjalista w zakresie interakcji między rekinami i ludźmi – Erich Ritter.

Pragniemy aby Międzyzdroje dostrzegły atrakcyjność tego projektu i zaangażowanie Naszej firmy w rozwój tego miasta. Chcemy wspierać placówki takie jak szkoły, przedszkola znajdujące się w gminie poprzez stworzenie oferty skierowanej wyłącznie do nich. Nad projektem pracują m.in. Profesor Wiesław Krzemiński z PAN oraz Doktor Dominika Jurasz przygotowująca program edukacyjny dla szkół, chcemy aby objęło nas patronatem Kuratorium Oświaty.

Dołożymy wszelkich starań, aby otwarcie Oceanarium stało się wydarzeniem na skale kraju i było szeroko nagłaśniane w mediach. Dzięki nam telewizji TVN udało się pierwszy raz w Polsce zarejestrować narodziny rekina w Oceanarium w Warszawie. Mamy nadzieje, że nowy obiekt nie raz dostarczy niesamowitych materiałów dla mediów i gazet a tym samym miasto będzie mogło być dumne iż posiada taki obiekt. Wstępny termin otwarcia Oceanarium zaplanowaliśmy na 27 kwietnia 2019 r, byłoby nam niezmiernie miło gdyby Urząd Miasta towarzyszył nam wspierając projekt w tym niesamowitym wydarzeniu.

żródło: Jagoda i Marek Stępień (tekst i foto)