Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
W czwartek, 1 marca, w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża miały miejsce uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W jednostkach wojskowych zorganizowano zbiórki, delegacje flotylli uczestniczyły również w miejskich obchodach Święta.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczęły się godzinie 8.00. W jednostkach wojskowych wchodzących w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża miały miejsce uroczyste zbiórki kadry i pracowników resortu Obrony Narodowej. Podniesiono na nich flagi państwowe oraz odczytano list okolicznościowy Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

Świnoujskie uroczystości związane z pamięcią o „Żołnierzach Wyklętych” odbyły się na Placu Słowiańskim, przed pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej”. Poza przedstawicielami magistratu, uczestniczyli w nich przedstawiciele dowództwa oraz jednostek 8.FOW, kompania honorowa, poczet flagowy, sztandar świnoujskiej Komendy Portu Wojennego oraz Orkiestra Wojskowa. W trakcie uroczystości odczytano „Apel Pamięci”, a ks. kapelan kmdr por. Adam BAZYLEWICZ wraz z zebranymi odmówił modlitwę w intencji poległych żołnierzy. Delegacja 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, na czele z zastępcą dowódcy komandorem Zygmuntem BIAŁOGŁOWSKIM złożyła pod pomnikiem wieniec pamiątkowy. Uroczystość zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Na Placu Wolności zaprezentowano również wystawę okolicznościową pt. „Namioty Wyklętych”.

W Dziwnowie uroczystości miały miejsce przed płytą „Poległych Saperów”. W uroczystości uczestniczył stan osobowy 8. Batalionu Saperów oraz 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego. Przedstawiciele jednostki złożyli wieńce okolicznościowe.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony jest 1 marca na podstawie ustawy z 3 lutego 2011 roku. Jak zapisane zostało w ustawie, to święto państwowe ustanowione zostało w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA