Obserwatorzy społeczni przy urnach wyborczych

Obserwatorów, którzy będą się przyglądali liczeniu głosów podczas  wyborów samorządowych zamierza wysłać do lokali wyborczych Centrum Obywatelskie Świnoujście.

Nowa ustawa dopuszcza skreślenia na karcie do głosowania. W związku z tym, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, może dojść do nieprawidłowości. Skreślenie czyjegoś głosu i dopisanie innego nie będzie już oznaczało, że głos jest nieważny. Zawsze mogą znaleźć się ludzie, którzy w ten dziwny sposób będą chcieli zasłużyć się partii rządzącej.

Stąd pomysł na wysłanie do lokali wyborczych tzw. obserwatorów społecznych. To jedna z nowości w kodeksie wyborczym. Obserwatorów mogą wskazywać wszystkie zarejestrowane w Polsce stowarzyszenia i fundacje, których celem statutowym jest troska o demokrację, prawa obywatelskie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Obserwator Społeczny będzie mógł przyglądać się pracom komisji wyborczych, także podczas przygotowywania głosowania, liczenia głosów i sporządzenia protokołu. Nie będzie mógł – w przeciwieństwie do wyznaczanych przez komitety wyborcze mężów zaufania – zgłaszać uwag do protokołu lub uczestniczyć w jego przewożeniu do nadrzędnej komisji wyborczej.

Chętni na Obserwatora Społecznego więcej informacji uzyskają klikając tutaj.