Przetarg na wykonawcę drugiego nabrzeża dla statków

Operator terminala LNG w Świnoujściu, ogłosił przetarg na wykonawcę drugiego nabrzeża dla statków w gazoporcie. Projekt ma być gotowy do połowy 2023 r. W realizacji bierze udział Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.


Drugie nabrzeże będzie czwartym elementem rozbudowy terminala. Do 7 lutego 2019 r. chętni mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Później nastąpi złożenie ofert wstępnych, negocjacje z oferentami zakwalifikowanymi na krótką listę, złożenie ofert ostatecznych, ich ocenę i do końca 2019 r. wybór wykonawcy w formule „zaprojektuj i buduj”.

Nowe nabrzeże zapewni terminalowi dodatkowe możliwości: załadunek i rozładunek zbiornikowców, przeładunek LNG (transshipment), załadunek bunkierek – jednostek dostarczających LNG na statki, napędzane tym paliwem, oraz możliwość bunkrowania na miejscu.

Oprócz regazyfikacji i przesyłania gazu do krajowej sieci gazowej terminal oferuje od 2017 r. usługę załadunku LNG na autocysterny, które cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jak podkreśla Polskie LNG, z terminala w Świnoujściu wyjeżdża więcej cystern niż z największych oferujących taką usługę terminali w Europie Zachodniej. Od września 2018 r. w terminalu można napełniać także kontenery ISO.

żródło: Lng