Świnoujście. Burzliwe konsultacje na temat świnoujskiego roweru miejskiego.

Burzliwe konsultacje na temat świnoujskiego roweru miejskiego.

Blisko 1,5 godziny trwały konsultacje społeczne na temat świnoujskiego roweru miejskiego.
Konsultacje w formie debaty poprowadził Jan Borowski- miejski radny. Dyskusja była gorąca i wielowątkowa obecni byli przedstawiciele Urzędu Miasta z Barbarą Michalską na czele, właściciele wypożyczalni rowerów, członkowie ważniejszych miejskich ugrupowań i stowarzyszeń, a także przedstawiciele świnoujskich mediów oraz sympatycy jak i przeciwnicy powstania w Świnoujściu roweru miejskiego.

Rower Miejski to rozwiązanie, które przyjęło się w wielu miastach świata i Europy, od kilku lat z mniejszym bądź większym entuzjazmem wprowadzane jest także w Polsce. Ostatnio rower miejski uruchomił Koszalin, a rok wcześniej powstał w, podobnym do Świnoujścia, Kołobrzegu.
Również w naszym mieście od kilku miesięcy trwa publiczna polemika dotycząca roweru na wyspach.
Zdania są mocno podzielone, jedni uważają, ze to zbyt drogi pomysł, który w dodatku zagrozi prywatnym wypożyczalniom rowerowym, inni z kolei są gorącymi entuzjastami rowerów miejskich.
Debatę zorganizowaliśmy przede wszystkim po to aby poznać zarówno argumenty zwolenników jak i przeciwników roweru publicznego w Świnoujściu – mówi Jan Borowski radny rady miasta- Myślę, że to się udało, nie spodziewałem się, że frekwencja na debacie będzie taka wysoka, szczególnie dziękuję tym, którzy zabrali głos- zarówno za rowerem miejskim jak i przeciwko.
Cieszę się z tego spotkania, jestem pod wrażaniem ilości, a przede wszystkim jakości prezentowanych argumentów, myślę, że każdy kto uważnie przysłuchiwał się debacie może wyciągnąć własne wnioski dotyczące roweru miejskiego- komentuje Elżbieta Jabłońska – brakuje mi takich spotkań w Świnoujściu, chcemy aby konsultacje społeczne były częściej przeprowadzane- podsumowuje radna i jedna z organizatorek spotkania.

Czy Rower Miejski powstanie w Świnoujściu? Wiele zależy od nas samych, rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego, mieszkańcy miasta mają także prawo inicjatywy uchwałodawczej, istnieje wiele narzędzi aktywności obywatelskiej z której można skorzystać nie tylko przy rowerze miejskim, ale również przy planowaniu wycinki drzew, budowie i sprzedaży apartamentowców, strategii sportu czy polityce mieszkaniowej. Będę robił wszystko aby zwiększyć aktywność społeczną w Świnoujściu- dodaje Jan Borowski- Świnoujście powinno być otwartym, przyjaznym, zielonym i innowacyjnym miastem.

Tekst i foto: Jan Borowski