Świnoujście – Prezydent idzie do radnych z bonifikatami.


Projekt uchwały o wysokości opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność ma trafić pod obrady świnoujskich radnych na najbliższej styczniowej sesji.


Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz proponuje bonifikatę w opłacie w wysokości 99 procent budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz 80 procent dla jednorodzinnych.
– Nie chciałbym, aby ci którzy przekształcili się wcześniej, poczuli, że na tym stracili – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Uważam, że opłaty powinny być porównywalne z tymi, które będą obowiązywały od tego roku. Dlatego proponuję radnym taką wysokość bonifikaty, która to zapewni. Mam nadzieję, że radni podzielą moje zdanie i przyjmą uchwałę.
Jeszcze na przepisach starej ustawy, w 2018 roku, przekształciło się 3530 użytkowników z terenów gminnych i 235 z terenów Skarbu Państwa.
Tym samym na koniec 2018 roku w Świnoujściu było około 5 tysięcy użytkowników wieczystych. Najwięcej – 4,2 tysiące – na gruntach gminnych i 630 na terenach Skarbu Państwa.
W ramach nowej ustawy, od stycznia 2019 roku prawo własności nabyło około 2,5 tysiąca użytkowników z gruntów gminnych i ponad dwustu ze Skarbu Państwa.

Ustawa obejmuje bowiem tylko nieruchomości wykorzystywane na cele mieszkaniowe (jednorodzinne i wielorodzinne, w których mieszkania mają przewagę). Pozostałe, czyli m.in. garaże, nieruchomości wykorzystywane na cele wypoczynkowe i ogólnie działalność gospodarczą) nie podlegają przekształceniu z mocy ustawy.
BIK UM Świnoujście