Świnoujście. Ruszają darmowe szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Szpital. Ruszają darmowe szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o.o. rozpoczął realizację „Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego w Gminie Miasto Świnoujście”. Wirus HPV jest odpowiedzialny za powstawanie raka szyjki macicy. Biorąc pod uwagę rekomendacje światowych i polskich towarzystw medycznych, stworzono program i podjęto decyzję o zaszczepieniu młodych mieszkanek Świnoujścia z rocznika 2006, zameldowanych na terenie miasta.

– Szczepienia są dobrowolne – podkreśla Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. – Miasto daje taką możliwość, ale jeżeli któryś z rodziców, opiekunów nie wyrazi zgody na zaszczepienie swojej córki, to oczywiście ma takie prawo.

Program finansowany jest w całości ze środków budżetu miasta Świnoujście. Detaliczna cena jednej dawki szczepionki kształtuje się w przedziale 600-800 złotych. Dla jednej osoby przewidziano 2 dawki.

Program obejmuje nie tylko samo szczepienie, ale również edukację w tym zakresie.

– Szpital przekazał dyrektorom wszystkich szkół podstawowych materiały edukacyjne oraz zaproszenia dla rodziców i uczennic na spotkanie z lekarzem specjalistą ginekologiem-położnikiem, Lekarzem Naczelnym Szpitala, które odbędą się 6 czerwca 2018 r. w filii MDK na Warszowie przy ulicy Sosnowej oraz 7 czerwca 2018 r. w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego – informuje Prezes Szpitala Miejskiego Dorota Konkolewska. Początek obu spotkań o godzinie 16.00.

Materiały informacyjne w formie biuletynów i plakatów są również wyłożone w przychodniach rodzinnych oraz aptekach. Pierwsze szczepienia odbędą się w czerwcu w Szpitalu Miejskim. Przewidziano 4 terminy: 12 i 19 czerwca w godzinach 12.00 – 14.00 oraz 13 i 20 czerwca w godzinach 15.00 – 17.00.

Info BIK