Świnoujscy policjanci po raz kolejny prowadzili działania „SMOG”

Świnoujscy policjanci po raz kolejny prowadzili działania „SMOG”.
W ostatnim czasie wiele uwagi poświęcamy jakości powietrza, którym oddychamy. Wszystko za sprawą trującego smogu – najprościej mówiąc „chmury” zanieczyszczeń powietrza, unoszącej się nad miastami w czasie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych. O jakość powietrza dbają także policjanci ruchu drogowego, prowadząc cykliczne działania pn. „SMOG”.

We wtorek świnoujscy policjanci po raz kolejny prowadzili działania „SMOG”. Ich głównym celem było ujawnianie nieprawidłowości związanych ze złym stanem technicznym, a w szczególności eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazywał na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co mogło mieć wpływać na zwiększoną emisję spalin do atmosfery. Podczas działań policjanci zwracali szczególną uwagę także na stan trzeźwości kierujących oraz inne niebezpieczne wykroczenia w ruchu drogowym.

Działania „SMOG” miały również charakter edukacyjny. Policjanci przypominali kierującym, że smog to nie tylko „zasługa” kominów i słabej jakości paliwa opałowego domów jednorodzinnych, ale także niesprawnych technicznie pojazdów oraz złej jakości ich spalin.

Podczas wtorkowych działań na terenie Świnoujścia policjanci, prowadząc pomiary z użyciem analizatora spalin, zatrzymali łącznie 11 dowodów rejestracyjnych w związku z nadmierną emisją spalin.

Warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym prawem policjant zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu, w przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd ten narusza wymagania ochrony środowiska. Dowód rejestracyjny zostanie zwrócony dopiero po usunięciu usterki. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to nie jedyna dolegliwość, która spotka kierującego pojazdem, który zagraża środowisku. Zgodnie z przepisami, za zły stan techniczny auta kierujący może zostać ukarany mandatem. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: art. 66.1. pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Należy pamiętać o sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu celem wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości, również tych związanych z emisją spalin o nadmiernej szkodliwości.

asp. szt. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu