Szwecja pod wrażeniem mobilizacji polskich strażaków

Polski konwój z 44 wozami strażackimi i 150 strażakami przetacza się przez Szwecję, aby pomóc w ogólnonarodowym kryzysie. Przejazd kolumny samochodów strażackich spieszących z pomocą, zrobił na Szwedach bardzo duże wrażenie.
Misja planowana jest na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzą również ratownicy medyczni).
W akcji gaszenia pożarów wezmą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wesprą ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy).
Tack Polen” czyli „Dziękuję Polsko”. To hasło zalewa dziś szwedzkie media społecznościowe. Tysiące Szwedów postanowiło podziękować polskim strażakom za pomoc jakiej udzielili podczas gaszenia pożaru lasów.

Powodem pożaru jest wyjątkowo sucha i gorąca pogoda w ciągu ostatnich tygodni w Szwecji i północnej Europie. Uważa się, że wielkie pożary najprawdopodobniej zaczęły się od błyskawicy. Meteorolodzy oczekują, że ciepło pozostanie przynajmniej przez następne 7-14 dni. Niektóre obszary są zagrożone suchą błyskawicą, która może rozpalić nowe pożary. Tydzień obfitych opadów jest potrzebny do ugaszenia pożarów.

Nowa prognoza pogody z 21 lipca sugeruje, że nie ma nadziei na znaczny deszcz, a nadchodzący tydzień będzie najgorętszym, jaki Szwecja miała przez cały rok.

Strażacy z mniej dotkniętych obszarów zgłosili się na ochotnika, aby udać się w miejsca, gdzie od ponad tygodnia szaleją pożary.
Szef straży pożarnej w regionie Sztokholmu i ekspert od MSB oświadczyli, że pomoc międzynarodowa jest ważna w walce z dużymi pożarami, które już istnieją. Dzięki temu nie trzeba wysyłać wszystkich dostępnych zasobów z mniej dotkniętych obszarów, ponieważ pogoda w nadchodzącym tygodniu może spowodować powstanie tego rodzaju pożarów w obszarach, które obecnie są mniej dotknięte.przeczytaj całość

Pages: 1 2