Uroczystości na cmentarzu wojennym Landu Mecklemburgii-Pomorza Przedniego.

18 listopada godz. 14.00. Na wyspie Uznam oficjalne uroczystości odbędą się na największym cmentarzu wojennym Landu Mecklemburgii-Pomorza Przedniego w Miejscu Pamięci Golm w Kamminke. Przemowę głόwną wygłosi w tym roku Zastępca Parlamentarnego Sekretarza Landu ds. Pomorza-Przedniego pan Bernd Schubert.Cmentarz wojenny GOLM. Dzień Pamięci wszystkich ofiar wojny i tyranii na całym świecie.

18 listopada godz. 14.00. Na wyspie Uznam oficjalne uroczystości odbędą się na największym cmentarzu wojennym Landu Mecklemburgii-Pomorza Przedniego w Miejscu Pamięci Golm w Kamminke. Przemowę głόwną wygłosi w tym roku Zastępca Parlamentarnego Sekretarza Landu ds. Pomorza-Przedniego pan Bernd Schubert. Duchową refleksję poprowadzi pastorka Kościoła Ewangelickiego Benz-Uznam Annegret Möller-Titel. Następnie zostanie odczytany memoriał prezydenta Niemiec „Pamięci Zmarłych” w języku polskim i niemieckim. Po minucie ciszy zostaną złożone kwiaty przez delegacje przy pomniku Marznącej. O oprawę muzyczną zadba chόr Thurbruch z Wyspy Uznam.
Uroczystość będzie tłumaczona na język polski.
Po uroczystościach organizatorzy zapraszają na kawę i ciasto do Ośrodka Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm w Kamminke.
Uroczystości „Volkstrauertag” prowadzone są w Niemczech i poza granicami kraju. W Polsce odbędą się one na cmentarzu wojennym w Starym Czarnowie koło Szczecina oraz Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Centralne obchody odbywać się będą w gmachu Bundestagu z udziałem prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera oraz prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
Dzień Pamięci „Volkstrauertag” ma już prawie stuletnią tradycję. Zatem przez dziesięciolecia obchody przybierały rόżne formy i treści. Niemiecka Komisja ds. Grobόw Wojennych zainicjowała powstanie tej uroczystości w 1922 roku. W ciągu zaledwie czterech lat I Wojna Światowa pochłonęła na polach bitewnych prawie 9,4 mln ofiar. Komisja ustaliła wtedy, że będzie to dzień uczczenia pamięci poległych tejże wojny. Obecne uroczystości mają szersze i ponadnarodowe znaczenie, ponieważ wspominane są rόwnież ofiary II Wojny Światowej i wojen naszych czasόw. Celem Dnia Pamięci jest skłonienie uczestnikόw do refleksji nad przeszłością i teraźniejszością.

Info: Ośrodek Edukacji i Spotkań Młodzieży GOLM