Zakład Opieki Długoterminowej i parkingi w Świnoujściu.

W żadnym razie nie zagrożą one statusowi uzdrowiska – mówi zastępca prezydenta miasta Paweł Sujka.
W czwartek na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, radni będą głosować nad projektem uchwały dotyczącym zmian w granicach stref uzdrowiskowych. Pierwsza dotyczy strefy C. Koniecznym jest wydzielenie z niej terenu pod budowę nowego Zakładu Opieki Długoterminowej przy ulicy Bydgoskiej. Inaczej ta inwestycja nie otrzyma zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. A z kolei bez niej budowa zakładu jest niemożliwa.
Z tego samego powodu, z tej samej strefy niezbędnym jest wydzielenie terenów pod parkingi przy ulicy Bałtyckiej i Zdrojowej.

– Nie oznacza to jednak, że ograniczamy tereny uzdrowiskowe. Przeciwnie – podkreśla Paweł Sujka. – W zamian bowiem do strefy uzdrowiskowej włączamy tereny przy ulicy Uzdrowiskowej oraz przy Basenie Północnym.
Ustawa uzdrowiskowa określa tzw. wskaźnik terenów biologicznie czynnych wymaganych w strefie uzdrowiskowej C. Wynosi on 45 procent. W przypadku Świnoujścia po zamianach będzie on wynosił 63,27 procent.
Zastępca prezydenta miasta Paweł Sujka dodaje również, że zmiany w granicach stref nie są robione pod inwestycje komercyjne, tylko miejskie, które są wpisane do przyjętego przez Radę Miasta Świnoujście Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego

– Wszyscy dobrze wiemy, jak bardzo jest nam potrzebny Zakład Opieki Długoterminowej – mówi zastępca prezydenta Paweł Sujka. – Mówi się o tym, pisze w mediach od lat. Na ten zakład czeka wielu starszych mieszkańców naszego miasta i ich rodziny, które nie są w stanie zapewnić im należytej, niezbędnej opieki medycznej. I teraz, kiedy jesteśmy tak blisko zrealizowania tej inwestycji, mamy się z tego wycofać? Wszyscy ci, którzy tak uważają, niech powiedzą to w oczy tym mieszkańcom, którzy czekają na tę placówkę. Obecna ma tylko 30 miejsc. Nowy obiekt będzie ich miał 83.

Podobnie rzecz ma się z parkingami, których brakuje w mieście. Parking przy ulicy Bałtyckiej jest jednym z trzech, jakie powstaną w ramach przebudowy ulicy Wojska Polskiego. Zostanie wybudowany wzdłuż ulicy, po lewej stronie od wjazdu z ulicy Wojska Polskiego. Parking będzie miał 108 miejsc parkingowych. Parking ma powstać także przy ulicy Zdrojowej. Dzięki temu zwiększy się liczba miejsc parkingowych głównie dla osób chcących skorzystać z plaży i promenady. Aby jednak powstały niezbędnym jest usunięcie części drzew.
– Chcemy zrobić to, czego oczekują mieszkańcy i do czego zobowiązaliśmy się – mówi Paweł Sujka. – Nie mamy nic do ukrycia.
BIK UM Świnoujście